Úvod

Projekt skautských laviček se začal rodit v druhé půlce roku 2019. Kůrovcová kalamita zapříčinila, že bylo dostatek dřeva, které nemělo konkrétní účel využití. Proto br. Dub, s myšlenkou budoucího využití, poprosil Láďu Synka o pomoc s rozpůlením kmenů. Začínali jsme v té době budovat skautské zázemí na faře a uvažovali jsem i nad tvorbou nového sezení okolo ohně na farní zahradě, které by se dalo z kmenů jednoduše realizovat. Ty nám, skautům, Láďa sponzorsky nařezal. Začátkem podzimu jsme materiál uskladnili ve stodole za farou s plánem je z jara 2020 začít vyrábět. Čtrnáct připravených kousků nám přišlo zbytečně moc, a tak se postupně začala rodit myšlenka, že bychom mohli lavičky rozmístit po obci.

V oddíle panovala na realizaci shoda. Obec měla o takový projekt zájem také, a byla ochotna ho finančně podpořit formou proplacení nákladů na materiál. Proto se br. Tlusťoch rozhodl, že věnuje energii na koordinaci pracovní síly, kterou ztělesňoval roverský kmen oddílu Štěňat. Parťákem mu byl v této roli i br. Blackbull, který byl nejen přítomen téměř na každé brigádě, ale pomáhal se zajištěním nářadí, materiálu na výrobu a plánováním technologického postupu výroby. Roverský kmen obecně je parta mladých lidí od 15 do 26 let, kteří společně tráví čas a snaží se kráčet ve stopách hesla “Sloužím”. Studenečtí roveři se rozhodli sloužit místu, kde žijí a kde začali se skautingem. Brigády započaly koncem května a skončily začátkem července i z důvodu nezbytných příprav letního tábora, který byl prioritou. V této etapě se hlavně řezalo, brousilo, vrtalo, šroubovalo a zdobilo, jednoduše připravovalo na potáborovou finalizaci.

Ta také koncem léta zdárně proběhla v podobě penetrace, lakování a následného rozvozu. Díky práci všech ve Studenci máme od začátku září roku 2020 deset skautských laviček na místech s výhledem do širokého okolí. Lavičky jsou zdobeny vypálenou skautskou lilií, která odkazuje nejen na tvůrce, ale i na myšlenku, kterou nesou. Skauti mají zákon, který čítá deset bodů, stejně bylo vyrobeno i deset skautských laviček. Každou lavičkou bychom rádi odkázali na jeden bod zákona a myšlenku, kterou tento zákon nese. Tyto myšlenky Vám nabízíme skrze příběhy, které naleznete buď zde na našem webu nebo uschované přímo uvnitř každé z laviček. Budeme rádi, když se po lavičkách vypravíte a při pohledu do krajiny si přečtete pár řádků k zamyšlení. Kde se nacházejí naleznete na záložce MÍSTA.